Zaujímavosti

Ako sme sa dostali po vŕtačku MAXIMA

História našej spoločnosti siaha do roku 2012. Vtedy prišla prvá myšlienka, že v Senici a širokom okolí chýba niekto, kto sa venuje dodaniu a montáži klimatizácií. Slovo dalo slovo a pustili sme sa do tohto neľahkého biznisu.

Ako zákazky pribúdali, zistili sme, že veľmi obľúbené sú inštalácie klimatizácií v panelových domoch, v ktorých bývalo v lete príšerne horko. Postupom času, ako sa jednotlivé panelové domy zatepľovali, prišiel veľký dopyt po klimatizáciách.

Väčšinou to vtedy vychádzalo tak, že vnútorná jednotka klimatizácie bola umiestnená niekde v obývačke a vonkajšia jednotka na balkóne. Medzi týmito priestormi je kuchyňa a tieto miestnosti sú oddelené železobetónovou panelovou stenou (zlá diera) a ďalej z kuchyne na balkón už bola len kvádrová stena (dobrá diera).

Štandardne sme pri prevŕtavaní tejto „zlej diery“ používali štandardnú veľkú vŕtačku typu SDS MAX so silným príklepom a mohutným vrtákom o priemere 55 mm. Tieto panelové priečky majú v tomto regióne hrúbku cca 14 cm.

Dĺžka montáže sa v tomto prípade veľmi odvíjala od toho, koľko času nám zaberie prevŕtanie tejto konkrétnej priečky, pretože všetko ostatné už bolo jednoduché. Zvyčajne to trvalo 1-2 hodiny. Jedna diera cez panel. Nevýhodou tejto vŕtačky bolo to, že ak sme narazili na železné roxory v paneli, ihneď sme mali z jednej strany dovŕtané. Potom sme vŕtali dieru z opačnej strany, aby sme sa zase zastavili na roxore. Ďalej sme si museli poradiť so zbíjačkou a vyzbíjať betón okolo roxorov a nájsť tam priestor pre prepojovacie rozvody klimatizácie. Tieto situácie boli veľmi zlé, okrem obrovského hluku, vibrácií z príklepu a prachu, tak z hľadiska plánovania montáží. Ak sme vedeli, že ideme vŕtať cez železobetónový panel, tak v ten deň sme ďalšie montáže neriešili. Veľmi ťažko sa nám odhadoval potrebný čas na prevŕtanie dier a tým pádom sme nemohli sľúbiť v ten deň ďalšiu montáž. Čo ak by sme nestíhali, ….

Vtedy sme to brali ako niečo, s čím sa musíme zmieriť. Že na to neexistuje riešenie. Jadrové vŕtanie sme poznali len „namokro“ a to neprichádzalo v zabývanom, často luxusnom byte, v úvahu.

Písal sa marec roku 2016 a s kolegami sme si zo zvedavosti boli pozrieť výstavu MOSTRA EXPOCOMFORT v Miláne zameranú na vykurovanie, ventiláciu a chladenie. Bolo tam naozaj veľa zaujímavých vecí, ale do oka nám udrel jeden konkrétny presklenný stánok, kde ľudia vŕtali jadrovou vŕtačkou do železobetónového bloku, len tak „z ruky“, bez vody a bez prachu. Niečo nevídané!

Samozrejme sme si toto vŕtanie vyskúšali a zostali sme ohromení. Naozaj. Jadrové vŕtanie, nasucho, bez kotvenia – len tak v ruke, bez prachu (s odsávaním pomocou technického vysávača) a cez železobetón s 2 cm hrubými roxormi!

Naozaj sme túto vŕtačku chceli! Ale, bohužiaľ, bola pre nás vtedy drahá. Za celú zostavu požadovali okolo 3 tis. euro. Nakoľko sme boli firma, ktorá sa zatiaľ len rozbiehala, náš rozpočet nám to vtedy nedovolil.

Čas však išiel ďalej a s pribúdajúcimi zákazkami a desiatkami dodaných klimatizácií sa táto myšlienka na kúpu stále viac a viac prehlbovala, až do podoby takej, že sme si spravili výlet do Talianska, priamo k výrobcovi vŕtačiek MAXIMA so záujmom si jednu celú zostavu doviezť. A toto sa podarilo!

Priviezli sme si túto vŕtačku a vŕtali sme, vŕtali, do všetkého. Tehla, kváder, betón, železobetón a hrali sme sa, skúšali sme. Niekedy to išlo lepšie, niekedy horšie, ale naučili sme sa túto vŕtačku obsluhovať a získali sme pre ňu v rukách cit.

A teraz? Panelová železobetónová priečka šírky 14 cm nám trvá v priemere prevŕtať 5-15 minút. Podľa počtu roxorov a ich veľkosti. Okolo nás zostane čisto, diera zostane hladká, bez vypadnutých „koláčov“ na druhej strane. Plánovanie je podstatne jednoduchšie, teraz kľudne spravíme 3 rovnaké inštalácie cez železobetón v jeden deň.

A to je ten najdôležitejší dôvod, prečo by mal každý správny klimatizér mať svoju MAXIMU! Nielen, že šetrí čas a energiu, ale dokáže neuveriteľne zefektívniť prácu a firma môže namiesto jednej zákazky vybaviť za deň tri. Preto je potrebné sa pozerať na rýchlosť návratnosti investície. Áno, vŕtačka je drahá, ale neuveriteľne rýchlo sa investícia do nej vráti.

Predchádzajúci článok
Vŕtacie korunky – prečo ich aktivovať a kedy ich brúsiť?